چگونه از mid/side اکولایزر در مسترینگ استفاده کنیم

۳ دی, ۱۴۰۱نکات آموزشی

استفاده از Mid/Side اکولایزر می تواند در فرآیند مسترینگ بسیار مفید باشد. اساساً یک سیگنال استریو را به کانال های “Mid” و “Side” تقسیم می کند. حال، تمام اطلاعات Mid تک است، یعنی هر چیزی که در بلندگوی چپ و راست یکسان است، و کانال Side برعکس است: حاوی هر اطلاعاتی است که بین بلندگوی چپ و راست متفاوت است.

با گوش دادن به موسیقی متوجه خواهید شد که بیس و درام اغلب در کانال Mid قرار دارند، در حالی که عناصر عریض تری مانند ریورب استریو در Side قرار دارند.

گاهی اوقات گوش دادن به سیگنال Mid/Side به صورت جداگانه از یک صدای استریو بسیار مفید است زیرا به شما فرصتی می دهد تا نگاهی اجمالی به پشت پرده داشته باشید. شاید رزونانس عجیبی وجود داشته باشد که فقط در کانال Mid مشکل ساز باشد که می توانید با یک EQ و با برش Q باریک از شر آن خلاص شوید، در حالی که فرکانس های Side خوب را به حال خود رها کنید. شاید بخواهید بیس را در کانال Side خاموش کنید تا سطح پایین سیگنال را محکم نگه داشته و آن را به کیک درام متمرکز کنید.

مرحله 1: Pro-Q یک EQ عالی از FabFilter است که دارای قابلیت Mid/Side است. به سادگی در بخش حالت کانال به Mid/Side بروید، سپس می توانید Mid و Side را به طور جداگانه با هم برابر کنید.

در این مثال، من low-end را در قسمت side با منحنی صاف 6 دسی‌بل در هر اکتاو که کاملاً از بالا شروع می‌شود، خارج کرده‌ام، در حالی که میانگین EQ کمی متفاوت است: با منحنی تندتر و کمی تقویت در قسمت subs حرکت می‌کند.

مرحله 2: می توانید به Side در high-end کمک کنید و آن را بالاتر ببرید تا پیچیدگی های نهفته در ریورب ها و افکت ها را آشکار کنید. هنگامی که به طور نامحسوس استفاده شود، می تواند کمی درخشش را در قسمت بالایی ظاهر کند و به باز شدن و عمق موسیقی کمک کند.

مرحله 3: در اینجا گزینه تنظیم فرکانس رزونانسی است که قبلاً در مورد آن گفته بودیم. من کمی رزونانس را از فرکانس مشکل دار حذف می کنم، اما فقط در کانال mid، در حالی که sides را دست نخورده می گذارم. به عنوان یک مهندس میکس، این ویژگی سطح دیگری از کنترل را به ترفندهای شما اضافه می کند و گزینه های EQ بسیار دقیق تر و انعطاف پذیرتری را در هنگام برخورد با فرکانس های مشکل دار نسبت به یک EQ استاندارد به شما می دهد.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.