بیس را متعادل کنید: 8 راه حل مطمئن برای پردازش مناسب low-end

۴ دی, ۱۴۰۱نکات آموزشی

اغلب اوقات، چالش‌برانگیزترین مرحله فرآیند طراحی بیس این است که صدای بم مصنوعی یا الکتریک/آکوستیک تمام شده خود را در میکس قرار دهید تا بتوان آن را به طور کامل بدون غلبه بر سایر قسمت‌ها در همان محدوده فرکانس درست شنید. خطوط بیس به عنوان یکی از بخش هایی از موزیک هستند که توجه شنونده را جلب می کنند و به طور بالقوه میکس می شوند، توانایی ایجاد تعادل دقیق و “درست” با آنها، مهارتی کلیدی است که هر تولیدکننده باید آن را توسعه دهد. با این مجموعه نکات، خود را در مسیر درست قرار دهید.

 

1. فیلتر را فراموش کنید

اگر بیس ساب شما به اندازه کافی محکم نمی‌زند، فیلترهای high-pass را حذف کنید. از آنجایی که اکثر زیر بیس ها از یک موج سینوسی خالص سنتز می شوند، فیلتر اغلب غیر ضروری است. و حتی با رول آف ملایم 20 هرتزی، منحنی فیلتر نیز بر فرکانس‌های مستقیم بالای نقطه قطع تأثیر می‌گذارد و صدای توخالی‌تری می‌دهد. به جای آن از یک EQ برای رام کردن زیرساخت ها استفاده کنید.

2. افزودن حضور بیس در پروژه

آیا در تلاش برای دریافت جزئیات در یک ضبط گیتار بیس برای درخشش در یک میکس شلوغ هستید؟ چرا سعی نمی کنید یک اکولایزر سالم با فرکانس 1 کیلوهرتز اضافه کنید؟ این کار هارمونیک های بالایی را نشان می دهد و به گوش شنونده کمک می کند تا بیس را با وضوح بیشتری بشنود. برای برجسته‌تر کردن تاثیر آن، سعی کنید برش‌های گسترده تر از 1 تا 2 دسیبل با فرکانس 1 کیلوهرتز را از بالای سر گیتار یا درام بردارید تا فضای بیشتری برای تنفس و boost کردن بیس در اکولایزر داشته باشید.

3. سینت اشباع

تقویت بیس مصنوعی بیش از حد تمیز با اشباع تاکتیکی است که به طور گسترده برای افزودن گرما و عمق به میکس ها استفاده می شود، اما می توان با اضافه کردن اشباع در ارسال FX به جای اعمال آن به کل صدا، به یک نتیجه نهایی تمیزتر و در عین حال به همان اندازه متراکم دست یافت. این به شما امکان می دهد صدای خشک را به صورت موازی اشباع کنید، بدون اینکه سیگنال خشک را بیش از حد تحریف کنید.

4. بیس را در حال چرخش نگه دارید

هنگامی که آهنگ های موسیقی dance را بر اساس بخش drop آن میکس می کنید، می توانید صدای بیس را حتی با خودکارسازی یک فیلتر بالاگذر ظریف روی موسیقی، وکال و اتمسفر برای روشن شدن هنگامی که آهنگ کامل از بین می رود، چشمگیرتر کنید. این به شما امکان می‌دهد مقداری انرژی با فرکانس پایین را در مقدمه نگه دارید (برای اینکه صدا خیلی نازک به نظر نرسد)، در حالی که در لحظه کلیدی آهنگ، فضایی برای بیس قدرتمند باقی می‌ماند.

 

 

5 . حالت shelf

اعوجاج بیس مصنوعی مانند آنهایی که در سبک های موسیقی DnB و dubstep هستند به طور طبیعی حاوی هارمونیک های بالایی در میانه ها و بالاها هستند. این فرکانس‌ها می‌توانند به راحتی با صداهای پرکاشن و سایر سازهای شما در میکس تداخل پیدا کنند، بنابراین سعی کنید یک شیب کوچک 1 تا 2 دسی‌بل در قفسه‌های بالا از بیس 1 کیلوهرتز خارج کنید. حتی اگر این کار در  فرکانس‌های بالاتر به‌طور واضح به نظر نمی‌رسد، از وضوح اضافه‌ای که می‌تواند در میکس ارائه دهد شگفت‌زده خواهید شد.

6. کنترل level

اگر کمپرسور را روی بیس خود بسته‌اید تا دینامیک را یکسان کنید، اما جهش صدا بین نت‌ها هنوز خیلی محسوس یا ناخواسته است، سعی کنید نت‌ها را به صورت دستی با استفاده از اتوماسیون صدا و ride levels قبل از فشرده‌سازی ویرایش کنید. این به طور معمول صدای کلی یکنواخت تر و واضح تر کمپرسور را ارائه می دهد که بدون ایجاد آثار ناخواسته در کنار هم می چسبند. برعکس، بلندتر کردن نت‌های بیس خاص می‌تواند یک اثر خلاقانه عالی باشد، اگر می‌خواهید صدای بیس در نقاط خاصی مانند بیرون پریدن از بلندگوها باشد. در متن میکس گوش کنید و خودتان تصمیم بگیرید.

7. pan

یک ترفند ساده برای ایجاد فاصله بیشتر در مرکز میکس استریو این است که بیس را تنها چند درجه به یک سمت pan کنید. هنگامی که میکس به صورت مونو شنیده می شود، بدون اعمال لغو فاز، آن را کمی از مرکز میکس جابه جا کنید. اینکار نه تنها هنگام میکس موسیقی راک با لایه های متراکم جواب می دهد، بلکه ارزش امتحان کردن در میکس های الکترونیکی را نیز دارد.

8. ساب درایور

گاهی اوقات، حجم زیاد فرکانس‌های خط بیس می‌تواند کمپرسور را بیش از حد تحت فشار قرار دهد و منجر به ایجاد صدایی ناهنجار و «wooly» شود که فاقد پانچ است. یک راه حل آسان برای این مشکل رایج استفاده از یک کمپرسور با فیلتر بالاگذر در مدار تشخیص سایدچین آن است تا از فعال شدن کمپرسور توسط فرکانس های زیر فیلتر سایدچین جلوگیری شود. این یک حرکت عالی برای فشرده سازی ضبط های زنده بیس های upright یا الکتریکی است که دارای دینامیک متغیر در هارمونیک های اول، دوم و سوم هستند.

 

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع ( ترانه ساز ) مجاز است.

 


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.