6 پلاگین پیشرفته که امسال ذهن ما را به خود مشغول کرد

۱ دی, ۱۴۰۱معرفی محصولات

در این مطلب با پیشرفته ترین پلاگین های سال گذشته آشنا می شوید

بسیاری از ما شاهد عصر طلایی فناوری موسیقی بوده‌ایم، دورانی که در آن ابزارهای موسیقی دیجیتال به سن بلوغ رسیده‌اند، شخصیت خود را توسعه داده‌ و مهارت‌های خود را بهبود بخشیده‌اند. در یکی دو دهه اخیر، ابزارهای دیجیتال از به سختی قابل قبول بودن تا به کاملاً قابل اجرا توسعه یافته اند و به صورت ضروری و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند. خب حالا جایگاه ابزارهای نرم افزاری موسیقی کجاست؟

ما هنوز در زمانی زندگی می‌کنیم که هدف بسیاری از ابزارهای پلاگین شبیه‌سازی عملکرد تجهیزات قدیمی مانند اجزای مدار آنالوگ، تقویت‌کننده و ریورب‌های قدیمی است. در حالی که فناوری اینها به اندازه کافی پیچیده است که یک مهندس میکس دهه 70 را به زانو در می آورد، پلاگین های منتشر شده هنوز در بیشتر موارد با کاربرد آشنا و تکراری بودند. در این مقاله ما به جهت دیگری نگاه می کنیم: ابزارهایی که به آینده صدا نگاه می کنند.

1. Waves Harmony

از زمانی که Waves در سال 1992 وارد صحنه شد، آنها با یک خط گسترده و همیشه در حال تغییر از ابزارهای پردازش سیگنال، جایگاهی را در صدر جدول نرم افزارهای صوتی به دست آورده اند. صرف نظر از اینکه می‌خواهید در کدام یک از ترفندهای تولید موسیقی جستجو کنید، Waves گزینه‌های کمی ندارد. میکس و مسترینگ، کاهش نویز و بازیابی، طراحی صدا، پلاگین‌هایی برای اجرای زنده – همه گوشه‌های دنیای صوتی به شیوه ای جامع پوشش داده شده است.

یکی از زمینه‌هایی که Waves در آن تخصص دارد، پلاگین های وکال است، که مجموعه‌ای از ابزارهای ممتاز را منتشر کرده است که تنظیم، حذف کردن، ردیابی دوگانه، جلوه‌های صوتی خلاقانه و موارد دیگر را انجام می‌دهند. آخرین محصول انها در این شاخه Waves Harmony است. این پلاگین یک «زمین بازی وکال بی‌درنگ است» که هارمونی و آکوردهای آنی را از آوازهای انفرادی ایجاد می‌کند. هارمونی های پیچیده آواز می تواند برای گوش دادن بسیار زیبا باشد، و معمولاً متعلق به انواع موسیقی دانان برجسته مانند Jacob Collier و Bon Iver است، اما Waves Harmony قصد دارد کار را برای تولید کنندگان در میان ما کمی آسان تر کند.

این افزونه می‌تواند تا هشت صدای اضافی را از یک منبع صدا تولید کند، با زیر و بم، شکل دهنده، panning ، تاخیر، فیلتر و مدولاسیون قابل تنظیم برای هر صدا ! این بدان معناست که می‌توانید Waves Harmony را برای هارمونی‌هایی با صدای طبیعی به کار ببرید یا از آن برای صداهای خلاقانه و آواز های حماسی به کار ببرید. و بهترین چیز در مورد آن این است که همه اینها را می توان به صورت زنده، در استودیو یا روی صحنه اجرا کرد.

2. Lese Strum

Strum یک تاخیر چند باند ساده است که به شما امکان کنترل عمیق تا 15 باند سیگنال صوتی را می دهد. می توانید تعداد باندها را با استفاده از شماره گیری Bands تنظیم کنید. مقادیر بالاتر نرم‌تر به نظر می‌رسند اما CPU بیشتر درگیر می شود.

3. Sonible smart:comp 2

کمپرسور ابزار عجیبی است. از یک طرف، وظیفه آن – دست و پنجه نرم کردن خودکار با سطوح صوتی – بسیار ساده است. اما وقتی در نظر بگیرید که این فرآیند چقدر پتانسیل برای آغشته کردن صداها به شخصیت، قدرت و شخصیت دارد، متوجه می شوید که یک جادوی خاصی برای فشرده سازی وجود دارد. این جادو در واقع باعث می شود که ما چگونه موسیقی بسازیم.

نوآوری‌های فشرده‌سازی در سال‌های اخیر شامل عملکردهای سایدچین متناسب‌تر شده است: برای مثال، Pulsar 1178، با EQ کامل سایدچین و  تاخیر. و سپس زمان اتک و رلیز شروع به ظهور کردند. پاسخ‌های متغیر à la DDMF’s Comprezzore نیز توسعه یافته‌اند، و موضوع فشرده‌سازی طیفی در اینجا نیز به چشم می‌خورد.

یکی از ابزارهایی که امسال از دستیابی به آن لذت بردیم، Smart:comp 2 با هوش مصنوعی Sonible است. Smart:comp 2 Sonible به دلیل طراحی بصری و فشرده سازی 2000 باند فوق العاده تمیز مورد ستایش قرار گرفته است. با این حال، مانند بسیاری از محصولات Sonible، هیجان انگیزترین ویژگی هوش مصنوعی است که می تواند تنظیمات خوبی از فشرده سازی را در چند ثانیه ارائه دهد.

با کلیک روی رکورد در بالا و پخش آهنگ خود، smart:comp 2 به آهنگ شما گوش می دهد. پس از چند ثانیه، افزونه بهترین تنظیمات فشرده سازی جهانی را ارائه می دهد. هدف آن فشرده سازی فوق العاده تمیز، با کاراکتر نه چندان زیاد است.

4. GS DSP MagicBlur

با افزایش قدرت فناوری، توانایی آن برای پردازش صدا به روش های جدید و هیجان انگیز نیز افزایش می یابد. پردازش طیفی یکی از بسیاری از تکنیک های پردازش صوتی نسبتاً مدرن است که با جهش های اخیر و پیشرفت در قدرت محاسباتی ممکن شده است.

فناوری مبتنی بر FFT می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از EQ و بازیابی صدا گرفته تا ریورب و تاخیر. در نهایت، با شکستن صدا به باندهای فرکانس کوچکی کار می‌کند که می‌توان آن‌ها را به صورت جداگانه هدف‌گیری و پردازش کرد. اگرچه این فرآیند مدتی است که وجود داشته است، اما اخیراً فناوری توانسته است با صدا در سطح طیفی کار کند.

با این حال، اکنون تعداد فزاینده ای از توسعه دهندگان نرم افزار با برنامه های کاربردی صوتی برای این فناوری وجود دارد. یکی از این شرکت ها، Gustav Scholda Digital Signal Processing است. این شرکت مستقر در اتریش در پردازش طیفی با کاتالوگ پنج پلاگین که از قدرت این رویکرد صوتی استفاده می کند، متخصص است. طیف وسیعی از محصولات و اهداف مختلف آنها تا حدودی به نشان دادن تطبیق پذیری پردازش طیفی اشاره دارد، از ابزارهای بالینی گرفته تا پلاگین های خلاقانه طراحی صدا.

موتور پردازش طیفی توانمند GS DSP نوید ارائه رویکردهای نوآورانه و عملی برای انجام وظایف رایج تولید موسیقی از جمله EQ، تاخیر و تغییر صدا و فرکانس را می دهد.

MagicBlur یک افکت blur و freeze طیفی است که می‌تواند مجموعه‌ای از صداها را ایجاد کند. ویرایشگر منحنی زمان blur را به عنوان تابعی از فرکانس نمایش می دهد. محور X نشان دهنده فرکانس و زمان محور Y است. با کلیک بر روی یک خط افقی یک منحنی را انتخاب کنید.

5. Three-Body Tech Kirchhoff EQ

Kirchhoff EQ شرکت Three-Body Tech یک EQ پارامتریک 32 باند، با 9 مدل قدیمی، پردازش پویا و لیست ویژگی‌هایی است که بسیاری از پلاگین‌های EQ را شرمنده می‌کند. در نگاه اول، شبیه EQ های دیگری است که ممکن است استفاده کرده باشید، اما قدرت این پلاگین در زیر رابط کاربری جمع شده است.

6. Physical Audio Preparation

خب، سنتز در سال 2023 چه مسیرهای جدیدی را طی خواهد کرد؟ نمی‌توانیم دقیقاً به شما بگوییم، اما مشتاقیم بفهمیم.

از یک طرف، سنتز در بسیاری از زمینه‌های فناوری دیجیتال پیشتاز است، اما از منظری دیگر، همه چیز می‌تواند کمی بدون تغییر به نظر برسد. حتی جالب‌ترین و مبتکرانه‌ترین سینت‌های امروزی تحت یک اصل اصلی کار می‌کنند: یک صدای منبع (یا چندگانه) بگیرید و سپس آن را به روش‌های مختلف پردازش کنید.

در واقع، نوآوری در سینت باید یکی از این دو شاخه باشد: یا در توسعه صدایی بهتر هرگز شنیده نشده، یا به روش‌های جالب‌تر، منحصربه‌فرد یا اکتشافی برای صداسازی یا تقویت سیگنال.

ترکیباتی مانند Newfangled Audio’s Generate یا Physical Audio Preparation از پدیده های دنیای واقعی الهام گرفته شده و به ابزاری قابل استفاده، قابل برنامه ریزی و در نهایت دوست داشتنی تبدیل شده اند.

Physical Audio’s Preparation یک ترکیب فیزیکی مدل سازی است که از مدل سازی ریاضی برای شبیه سازی دو منبع اصلی صدا یعنی ، strings و rattle  استفاده می کند.

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع ( ترانه ساز ) مجاز است.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.